title
לחצו להתקשרות:

נחירות אצל גברים נשים וילדים

נחירות הן מטרד של ממש, גם לנוחרים עצמם וגם לאלה שישנים לצידם. מחקרים גילו שבמקרים מסוימים עוצמת הרעש שמפיק החך האנושי כשעובר בו אוויר במהלך השינה מגיעה ל-50 דציבלים ואפילו יותר – רמת רעש דומה לזו של אוטובוס במהלך נסיעה!

בעיית הנחירה נפוצה יותר בקרב גברים מאשר נחירות אצל נשים, ואצל מבוגרים יותר מאשר בקרב צעירים, גם מצד שני היא עלולה לפקוד כל אדם בכל גיל, כולל ילדים ותינוקות.

המקור למידע אובייקטיבי ברשת
התאמה מקצועית עבורך לנותני שירות מתאימים
בדיקת איכות של נותני שירות

 

מדוע גברים נוחרים יותר מנשים?

עפ"י מחקרים עדכניים, הסיכוי שגבר ינחר כפול מהסיכוי של אישה להשמיע רעש עז תוך כדי שינה.

בסך הכל 6 מכל 10 גברים נוחרים, לפחות בחלק מהזמן, כשגם לגיל ישנו השפעה משמעותית על שכיחות התופעה הרועשת והמציקה: בגיל 20 רק 10% מהגברים נוחרים ואילו בגילאי 60 ומעלה מדובר כבר על כ-70%.

סיבה אחת לכך שגברים סובלים יותר מנחירות, ולכן גם מהפרעות בשינה, היא שיש להם יותר רקמות רכות, כולל בלוע, ורקמות אלה רוטטות בזמן מעבר האוויר ומשמיעות את רעש הנחירה.

סיבה שנייה היא הטסטוסטרון – הורמון המין הגברי מחליש שרירים של דרכי הנשימה העליונות, בניגוד להורמונים הנשיים אסטרוגן ופרוגסטרון, שמחזקים שרירים אלה ובכך מפחיתים את הסיכוי לנחירות.

מדוע בגילאים מבוגרים מתרבות הנחירות?

כאמור ככל שאנחנו מזדקנים כך גדל הסיכון שהשינה שלנו לא תהיה שקטה.

אצל נשים הסיבה העיקרית לכך היא שבגיל המעבר פוחתות משמעותית רמות האסטרוגן והפרוגסטרון, ועל כן השרירים של דרכי הנשימה העליונות נחלשים.

סיבה נוספת, שרלוונטית לשני המינים, היא שעם השנים מתרופפות הרקמות בלוע, ובהדרגה נוצר מצב שבו הן חוסמות את מעבר האוויר ומייצרות רטט רועש.

מדוע ילדים נוחרים?

בגיל צעיר אין הבדל בין המינים מבחינת שכיחות התופעה, שמסתבר שהיא רווחת יותר מכפי שנהוג לחשוב: בין 15 ל-25% מבני ובנות ה-3 עד 12 נוחרים.

חשוב להבחין בין נחירות שנובעות מצינון (מחלה נפוצה למדי בגילאים הצעירים) לבין הפקת רעש תוך כדי שינה באופן קבוע.

נחירות קבועות הן תוצאה בעיקר של שקדים מנופחים או של שקד שלישי גדול במיוחד. במקרים אלה בגלל שהשקד השלישי מוגדל נחסם מעבר האוויר החופשי ונוצר הרעש. יחד עם זאת חשוב להדגיש שלא בכל מקרה שבו השקדים מוגדלים הילד או הילדה ינחרו.

משקל עודף (בעיה שלצערנו נפוצה מאוד בקרב הילדים בימינו) והורה שמעשן בבית הם גורמי סיכון נוספים להיווצרות דום נשימה בשינה, שבא לידי ביטוי בין השאר בנחירות ומהווה בעיה שעלולה להיות מסוכנת ועל כן יש לפתור אותה בהקדם.

האם נחירות של תינוק מסוכנות עבורו?

כל הורה רוצה שהשינה של התינוק שלו תהיה הכי טובה שאפשר, שהרי ידוע ששינה איכותית היא מפתח להתפתחות מיטבית (מה גם שתינוק שלא ישן טוב מספיק הופך למתוח ועצבני, וכך לא רק השינה שלו רועשת, אלא גם כשהוא ער אין שלווה…)

תינוקות עשויים לנחור ממספר סיבות: שקדים מוגדלים, נזלת/ליחה או בעיות מבניות בדרכי הנשימה ו/או בלוע.

נזלת וליחה הן בעיות זמניות מטבען, כך שאין צורך לחפש פתרון לנחירות, אבל אם התינוק נוחר גם כשאין לו נזלת וליחה חשוב מאוד לעזור לתינוק לישון טוב יותר – גם עבור ההווה וגם למען העתיד: מחקר רחב היקף שבחן למעלה מ-10,000 ילדים ושתוצאותיו התפרסמו במגזין הנחשב "Pediatrics" גילה שהסיכון לסבול מהתנהגות אלימה, קושי ליצור אינטראקציות חברתיות תקינות וחרדות שונות היה כפול בקרב תינוקות שסבלו מהפרעות בשינה עקב בעיות נשימה לעומת תינוקות שישנו היטב.

טיפול בפעוטות נוחרים מבוסס על אבחון מדויק של הגורם להפקת הרעש, ובכל מקרה חשוב מאוד לפנות לרופא בעל ניסיון בתחום הספציפי של בעיות נשימה בשינה של תינוקות.