title
לחצו להתקשרות:

 

מאמרים קשורים

לייזר נגד נחירות: שאלות ותשובות

נחירות רמות הן לא רק מטרד של ממש אלא גם סכנה בריאותית בלא מעט מקרים. טכנולוגיית לייזר לטיפול בנחירות לילה מאפשרת הפסקת נחירות, ללא כאב ובלי תופעות לוואי, במפגש אחד עד שלושה שכל אחד מהם נמשך זמן קצר מאוד.

המקור למידע אובייקטיבי ברשת
התאמה מקצועית עבורך לנותני שירות מתאימים
בדיקת איכות של נותני שירות

 

כיצד מאפשר הלייזר טיפול אפקטיבי בנחירות?

נחירות הן תוצאה של חיכוך בין רקמות בחלק האחורי של הפה. ליתר דיוק הרעש מופק כתוצאה ממפגש בין חלקו הרך של החך (תקרת הפה) והענבל שמשתלשל ממנו, לבין הלשון – אוויר שנכנס לפה גורם לענבל לרטוט ואם הוא רפוי ומוארך יתר על המידה הוא מגיע אל הלשון, מתחכך בה ומייצר קולות שעוצמתם עלולה להגיע גם ל-50-60 דציבלים (להרחבה על המבנה האנטומי של האף והפה לחצו כאן).

טיפול בלייזר מבוסס על כיווץ החך הרך והענבל, וכן מיצוק הרקמות שמרכיבות אותם, כך שיישמר "מרווח ביטחון" ביניהם לבין הלשון ויימנע החיכוך המרעיש.

האם הטיפול בטוח?

טיפול בנחירות באמצעות לייזר בטוח לחלוטין ומאושר ע"י משרד הבריאות. כמובן שחובה לעבור את הטיפול במרפאה מקצועית ורצינית שמצוידת במכשירי לייזר מתקדמים שעומדים בכל התקנים העדכניים, וכן עובדים בה רופאי אף אוזן גרון מנוסים.

בכל מקרה האנרגיה של הלייזר ממוקדת מאוד ופוגעת רק בחך הרך ובענבל, כך שלא נגרם כל נזק לרקמות אחרות בפה והטיפול כולו אינו כרוך בכאב ואינו מייצר תופעות לוואי בעייתיות. בנוסף אין צורך בהרדמה. כל אלה מהווים יתרון משמעותי על פני ניתוח להפסקת נחירות, שמחייב הרדמה, כרוך בתופעות לוואי וכן עלול להוביל לסיבוכים שונים כגון קושי בבליעה, שינויים בחוש הטעם ואפילו הפרעות בדיבור.

תוך כמה טיפולים מושג שיפור?

ישנם מקרים שבהם כבר לאחר טיפול אחד בלייזר מושג שיפור של ממש ומטרד הרעש נעלם כלא היה. במקרים אחרים נדרשים מספר טיפולים (בדרך כלל סביב ה-3) עם מרווח של כ-3 שבועות בין טיפול אחד לשני.

המלצה לגבי מספר הטיפולים שיפתרו לחלוטין את בעיית הנחירות ניתן לקבל במסגרת מפגש ייעוץ עם רופא אף-אוזן-גרון בעל ניסיון רב, הן בטיפול בהפרעות בשינה באופן כללי והן בשימוש בלייזר כדי להעלים נחירות באופן ספציפי.

בכל מקרה כדאי לדעת שגם כשההמלצה היא על סדרת טיפולים כבר לאחר המפגש הראשון מורגש שינוי ניכר לטובה מבחינת רמת הרעש, היכולת לנשום בחופשיות תוך כדי שינה ואיכות השינה באופן כללי.

כמה זמן נמשך כל טיפול בנחירות עם לייזר?

טיפול בנחירות בלייזר נמשך כ-15-20 דקות, וכאמור מיד אחריו ניתן לחזור לשגרה ללא כל הפרעה, שכן אין תופעות לוואי ואין כאבים.

האם קופות החולים וחברות הביטוח מממנות טיפול בנחירות בלייזר?

בחלק מהמקרים זכאים המטופלים למימון, חלקי או מלא, של טיפול בנחירות באמצעות לייזר, בהתאם לסוגי הביטוחים הרפואיים הספציפיים שיש להם.

האם ישנם עוד פתרונות לנחירות?

כן, אם כי כדאי לדעת שהיעילות של כל הפתרונות האחרים פחותה ביחס לאחוזי ההצלחה הגבוהים של הטיפול בנחירות בעזרת לייזר.

אופציה אחת היא CPAP – מסכה שמולבשת על הפנים ומשמרת לחץ חיובי שמבטיח פתיחה של נתיבי האוויר. בדרך זו פוחתת משמעותית תדירות הנחירות וכן עוצמתן. החיסרון העיקרי הוא ההכרח להשתמש במסכה בכל פעם שרוצים לישון, וחוסר הנוחות הכרוך בחבישה קבועה שלה.

מתקן אחר שאפשר להלביש על הפנים נקרא MRD (ראשי תיבות של הביטוי "התקן לקידום הלסת", באנגלית כמובן). ה-MRD מושך קדימה את הלסת ועל כן גם את הלשון, כך שנוצר מרווח גדול יותר בינה לבין הענבל והחך הרך, ונמנע החיכוך מייצר הרעש. במקרים אלה חשוב להקפיד על מעקב שוטף אצל רופא שיניים כדי לוודא שלא נוצר נזק עקב שימוש ממושך בסד הדנטלי הזה, שנחשב פחות מעיק מה-CPAP אם כי גם מעט פחות יעיל ממנו.

אפשרות רווחת נוספת היא מדבקות אף, שמצד אחד לא מכבידות על המטופלים וגם ניתן להשיג אותן ללא מרשם רופא, אבל מצד שני יעילותן מוגבלת והן לא אפקטיביות במקרים קשים יחסית.

כמו כן נעשה ניסיון לפתח אפליקציה מיוחדת שתזהה רעש של נחירות ותייצר רטט קל שיעיר את הנוחר (אך לא את מי שלצידו) ובכך יעצור את הרעש – אם כי נכון לעכשיו, ככל הידוע, עדיין אין מוצר כזה שעובד בהצלחה מוכחת.

האם טיפול בלייזר למתאים לכל מי שנוחר?

טיפול בנחירות בלייזר מתאים גם לגברים וגם לנשים (אגב, הסיכוי לנחירות אצל גברים כפול מהסיכוי אצל נשים, והסיבה לכך היא כמות גדולה יותר של רקמות רכות באזור שמייצר את הנחירות). טיפול בלייזר למניעת נחירות מתאים גם בגיל מבוגר – כשהסיכוי להפקת הרעש גבוה במיוחד (כ-70% מבני ה-60 ומעלה נוחרים וזאת לעומת רק 10% מבני ה-20-30 כשאצל נשים הסיבה לכך היא הירידה ברמות הפרוגרסטרון והאסטרוגן, ואצל גברים הגורם העיקרי הוא ההתרופפות של הרקמות בלוע).

אצל ילדים ותינוקות הסיבה העיקרית לנחירות היא צינון, וכשילד קטן או פעוט נוחרים גם כשהם לא מצוננים הסיבה לכך עשויה להיות שקדים מוגדלים (וכן ליקויים מבניים במערכת הנשימה). בכל מקרה ההמלצה בגילאים אלה היא על אבחון מדויק של מקור הרעש.

עבור מטופלים הסובלים ממחלה כרונית, תוקדש לכך תשומת לב כבר במהלך מפגש הייעוץ שמקדים את הטיפולים עצמם, כאמור מצד רופא אף-אוזן-גרון מנוסה, כך שאין חשש שמא הטיפול בלייזר יחמיר מחלה קיימת.

כמה זמן מחזיקות מעמד התוצאות של טיפול בנחירות בעזרת לייזר?

תוצאות טיפול בנחירות באמצעות לייזר עשויות להחזיק מעמד לאורך שנים רבות רבות, ולשפר משמעותית את איכות השינה ואיתה את איכות החיים – ובפרט אם מקפידים על אורח חיים נכון שכולל תזונה בריאה (משקל עודף מגביר את הסיכון לנחירות) והימנעות מעישון (הרגל מזיק גם מבחינת הגדלת הסבירות לנחירות עזות).